Ve čtvrtek 18. června 2026 projednalo plénum zastupitelstva hlavního města Prahy náš návrh na navrácení pomníku maršála Radeckého na Malostranské náměstí.
Díky ze obrovské nasazení zastupitelky paní Mariany Čapkové, skvělá vystoupením dalších předkladatelů – zastupitelů Jiřího Pospíšila, Jana Wolfa a Tomáše Slabihoudka!
Zastupitelstvo města schválilo záměr navrátit pomník na Malostranské náměstí úctyhodným poměrem hlasů 41 pro, 4 proti, 5 se zdrželo hlasování. Tak jednoznačný mandát čekal jen málokdo.
Naše patnáctileté úsilí přineslo ovoce, o osudu pomníku je rozhodnuto, dovršila se práce mnoha kulturních osobností, započatá již v roce 1922, obnovená historiky roku 1992 a pak znovu 2012
Děkuji projektantům ing. arch. V.Hájkovi a V. Jandáčkovi, našim odborným konzultantům Ivanu Houskovi, slévárně HVH, kamenictví Pánek a mnoha dalším. Velký dík za podporu našim patronům, za práci členů Rady spolku Radecký, zejména našemu místopředsedovi Michaelu Heresovi. Děkuji za dlouholetou a vytrvalou práci všem členům Spolku Radecký Praha, všem podporovatelům, členům Klubů vojenské historie. Oslavíme, dá-li Bůh, společně při tradičním setkání dne 13. listopadu 2026.
Usnesení zastupitelstva je tak důstojnou oslavou 260. výročí narození Josefa Václava hraběte Radeckého z Radče.
Nastává etapa reálné práce, jíž se nyní ujme hl. město Praha, jemuž nabízíme veškerou pomoc s využitím našich detailních znalostí problematiky.
Oslavujte s námi!
VIRIBUS UNITIS
H.Bárta
